Chorym udzielane jest wsparcie i stwarzane są możliwości wykorzystania nabytych umiejętności w rzeczywistych sytuacjach. Stosowane przez terapeutów społeczne i materialne nagrody utrwalają wyuczone właściwe zachowania.
Stosowanie różnorodnych form artterapii pomaga uczestnikom w wychodzeniu z izolacji, minimalizowaniu stresów, nawiązywaniu kontaktów społecznych. Pierwszy etap zwalczania stresu w kontaktach społecznych rozpoczyna się w momencie przybycia do warsztatu, gdzie, izolująca się dotąd osoba, spotyka się z grupą podobnych sobie ludzi, zostawiając za sobą najbliższe środowisko rodzinne. Uczestnik w swojej pracowni, pod opieką terapeuty, zdobywa coraz większe umiejętności radzenia sobie w kontaktach z grupą, rozszerzając je na coraz większe obszary. Służy temu uczestnictwo w wydarzeniach ogólnowarsztatowych takich jak wspólne podwieczorki, zebrania, uroczystości świąteczne, imprezy zabawowe.
Rehabilitacja ruchowa - gry i zabawy sprawnościowe, rywalizacja sportowa, uczestnictwo w zawodach - nie tylko wyrównują deficyty spowodowane zmianami polekowymi w całym aparacie ruchowym chorego psychicznie, ale też przełamują opory w kontakcie dotykowym z drugim człowiekiem, kształtują świadomość własnego ciała, poprawiają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, uczą wygrywać i przegrywać, uczą wytrwałości.
W profilowych pracowniach, w pięcioosobowych grupach, uczestnicy są aktywizowani zawodowo, a ich wytwory służą do użytku własnego lub są sprzedawane na przeróżnych kiermaszach.
Staramy się zaspokoić potrzebę przebywania uczestników wśród ludzi zdrowych bez ujawniania choroby i przypisywania etykiety chorego psychicznie.